KORONER KALP HASTALIĞI

Koroner Kalp Hastalığı Nedir?
Kalbi besleyen koroner damarların içerisinde meydana gelen kireçlenmeye (ateroskleroz- damar sertliği) bağlı darlık yada bu damarlarda farklı nedenlere bağlı  olarak gelişen daralmadan (spasm gibi) kaynaklanan kalp damar hastalığıdır.  Koroner damarlardaki bu darlığa bağlı olarak hastada göğüs ağrısı, göğüse baskı hissi , nefes darlığı, soğuk terleme gibi şikayetler maydana gelebilir. Göğüs ağrısı bazen sol kola, omuza, ve çeneye yayılabilir.
Baypas Cerrahisi Nedir?
Baypas cerrahisi kalbi tıkalı olan damarlarına kanı götürmek için uygulanan köprüleme yöntemidir. Bu yöntemde kalp çoğunlukla durdurulur ve hasta kalp akciğer makinasına bağlanır. Kalp akciğer makinasına bağlanmadan yapılan baypas işlemine ”Çalışan kalpte baypas” denir. Bu yöntem hastalar için kan hücreleri ve organları yorma bakımından avantajlıdır. Ancak uygun vakalarda uygulanır.

Baypas ta Kullanılan Yedek Damarlar ?
Baypasta köprüleme için kullanılan yedek damarlar sıklıkla sol meme atardamarı ve bacak toplardamarıdır. Bunun yanında sağ meme atardamarı, önkol atardamarı, mide damarı gibi damarlar kullanılabilir. Bunlardan en ideali meme atardamarıdır.